Měření alkoholu za volantem a odchylka 0,24‰

Jak je to s alkoholem za volantem a odečtením odchylky 0,24 ‰?

Česká republika má nulovou toleranci alkoholu v rámci řízení motorového vozidla, je však veřejně známo, že pokud vás zastaví policejní hlídka a dá vám dýchnout, tak pokud nadýchnete pod 1 ‰ a nedoznáte požití alkoholu a nejedete na krev, tak se vám ve většině případů odečítá tzv. možná odchylka měření ve výši 0,24 ‰.

Příklad s negativním výsledkem:

První dýchání 0,25 ‰. Za dalších 5 minut dýchání 0,23 ‰. Pokud nebyl doznán alkohol, bráno ten den a ani den před a nejelo se na krev, měla by být odečtena odchylka měření ve výši 0,24 ‰. V potaz se bere nižší nadýchání, a to 0,23 ‰, a tím pádem po odečtu odchylky měření ve výši 0,24 ‰ je hodnota 0 ‰. Výsledek je tedy negativní a hlídka by neměla zadržet řidičský průkaz. Policie však může i tak informovat správní orgán (městský úřad nebo magistrát), který se bude zabývat přestupkem, nicméně výsledně by měl být verdikt takový, že řidičské oprávnění je řidiči ponecháno.

Příklad s pozitivním výsledkem:

První dýchání 0,42 ‰. Za dalších 5 minut dýchání 0,40 ‰. Pokud nebyl doznán alkohol, bráno ten den a ani den před a nejelo se na krev, měla by být odečtena odchylka měření ve výši 0,24 ‰. V potaz se bere nižší dýchání, a to 0,40 ‰, a tím pádem po odečtu odchylky měření ve výši 0,24 ‰ je hodnota 0,16 ‰. Výsledek je tedy pozitivní a hlídka by řidiče neměla pustit k pokračování v jízdě a zpravidla dochází i k zadržení řidičského oprávnění. Policie následně informuje správní orgán (městský úřad nebo magistrát), který se bude zabývat přestupkem. Co konktrétně hrozí naleznete na našem webu.

POZOR!

Pokud je však ze strany řidiče doznán alkohol v jakékoliv míře v den přestupku nebo den před, odchylka měření se již neodečítá! Např. i při nadýchání 0,01 ‰ a doznání alkoholu je bráno, že je řidič pod vlivem alkoholu a automaticky spadá do přestupkového řízení, kde mu bude odebráno řidičské oprávnění.

Pokud byste se dostali do této situace a hrozilo by vám odebrání řidičského průkazu díky alkoholu, jsme tu vždy pro vás a uděláme maximum pro záchranu řidičského oprávnění! Pro bezplatnou konzultaci nás neváhejte kontaktovat.

Kontaktujte nás

Zavolejte nám (Po-Ne 8-22h) nebo využijte náš kontaktní formulář, budeme vás kontaktovat do 12h.