Podmíněné zastavení trestního stíhání

Podmíněné zastavení trestního stíhání v trestném činu v rámci dopravního práva, co to vlastně je?

Pokud se dostanete v rámci dopravního deliktu do trestného činu (např.: řízení pod vlivem alkoholu nad 1 ‰, řízení od vlivem drog ve vyšších hodnotách značících trestný čin, řízení v zákazu řízení, ublížení na zdraví nebo usmrcení z nedbalosti v rámci dopravních nehod, neposkytnutí první pomoci atd.), tak je možné se pokusit o odklon trestního řízení, jedná se o tzv. podmíněné zastavení trestního stíhání. Znamená to, že pachatel není za tento trestný čin potrestán za splnění podmínek – úhrady určené částky do fondu obětem trestných činů a případně dobrovolné vzdání se řidičského oprávnění na určitou dobu).

Jakou výhodu podmíněné zastavení trestního stíhání přináší?

Pachatel trestného činu, kterému je trestní stíhání podmíněně zastaveno, se neobjeví žádný záznam v rejstříku trestů, a pokud se po zkušební dobu podmíněného zastavení trestního stíhání nedopustí žádného dalšího protiprávního jednání, tak se tzv. osvědčí a věc je tímto bez dalšího řízení uzavřena.

Toto usnesení vydává soud a aby k němu došlo, je nutné zastoupení účastníka řízení advokátem, jelikož s tímto soud vyjednává případné podmínky pro podmíněné zastavení trestního stíhání.

V našich referencích můžete vidět, jak vypadá usnesení, kdy došlo k podmíněnému zastavení trestního stíhání.

Pokud byste se dostali do situace, kdy budete řešeni v rámci trestného činu v dopravě, tak tato situace není beznadějná a je ještě možné v některých situacích vaše řidičské oprávnění zachránit a zajistit i odklon trestního stíhání. V tu chvíli se na nás neváhejte obrátit v rámci bezplatné konzultace.

Kontaktujte nás

Zavolejte nám (Po-Ne 8-22h) nebo využijte náš kontaktní formulář, budeme vás kontaktovat do 12h.