Odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky

"Odmítl jsem krev, ale neřekli mi, že mi za to vezmou papíry..." To je častá věta řidičů, kteří se dopustí přestupku dle § 125c/1c).

Odmítnutí dechové zkoušky, orientačního testu na návykové látky a odběru biologického materiálu (krev, moč) je tedy přestupkem, kdy vám hrozí 12 – 24 měsíců zákaz řízení, 25 000 - 50 000 Kč správní pokuta a 7 bodů do evidenční karty řidiče. Od 1.1.2024 se zákon o silničním provozu mění a bude vám hrozit 18 – 36 měsíců zákaz řízení, 25 000 - 75 000 Kč správní pokuta a 6 bodů do evidenční karty řidiče

Ze zákona na odmítnutí výše zmíněného máte nárok a jsou situace, kdy to je k prospěchu věci, ale také, kdy to má opačný efekt.

✔ Odmítnutí může být k prospěchu věci, když:

- Došlo k jedné dechové zkoušce, jejíž hodnota překročila hranici 1 ‰.

- Byl pozitivní drug test (orientační test na návykové látky) a víte, že jste v daný den před jízdou užili návykové látky. Zde to však není 100%, někdy i po 2-3 dnech užití návykových látek jsou hodnoty v krvi u některých osob ve výši trestného činu!

✖ Odmítnutí nemusí být k prospěchu, když:

- Došlo k dechové zkoušce jejíž hodnota nepřekročila hranici 1 ‰.

- Byl pozitivní drug test (orientační test na návykové látky), ale jste si 100 % vědomi, že jste neužili návykové látky nebo užili před hodně dlouhou dobou, myšleno 3 týdny a více. Zde to však není 100%, jelikož každé tělo zpracovává návykové látky jinak a někdo je vykazuje i po dlouhém časovém horizontu v přestupkových hodnotách.

Pokud byste se dostali do této situace a hrozilo vám odebrání řidičského průkazu díky odmítnutí, jsme tu vždy pro vás a uděláme maximum pro záchranu řidičského oprávnění! Pro bezplatnou konzultaci nás neváhejte kontaktovat.

Kontaktujte nás

Zavolejte nám (Po-Ne 8-22h) nebo využijte náš kontaktní formulář, budeme vás kontaktovat do 12h.